SONDYREVUE - Finance pod kontrolou
Statistiky finanční gramotnosti říkají, že až dvě třetiny rodin nesestavují rodinný rozpočet. To je také často důvod, proč se lidé dostávají do finančních potíží, proč nezbývají peníze k tvoření rodinné rezervy. Žijeme v digitálním světě a již nehospodaříme formou hrnečků nebo obálkovou metodou. Elektronický svět peněz a pípání platební kartou v obchodech se hůře hlídá a koordinuje.
Finanční trh nabízí širokou základnu spořicích a investičních příležitostí – produktů. Zpráva ministerstva financí o vývoji finančního trhu popisuje, jak lidé v České republice hospodaří a jakých investičních příležitostí využívají. Následující graf uvádí, jak Češi rozkládají své finanční rodinné portfolio a jak jsou rozloženy jejich úspory v rámci finančních produktů. Lze z toho usoudit, které produkty jsou pro český národ atraktivní, ať už z pohledu zkušeností, Každý rozumný investor, než začne investovat a tvořit finanční rezervy, si nejdříve musí udělat pořádek ve svých penězích. Musí mít zcela jasno, jaké má příjmy a jaké výdaje. Dobrý hospodář má zcela pod kontrolou všechny své nákladové položky, ať už mluvíme o výdajích za bydlení, potraviny, děti, cestování, koníčky či sport. Ruku na srdce: Znáte svou útratu za drobné neřesti, jako jsou kafíčka, cigárka, pivíčka, svačinky, kosmetika, dárečky pro dětičky či jiné radosti? Vedete si domácí účetnictví, abyste mohli začít finančně plánovat a tvořit konkrétní finanční cíle?
Práce s rodinným rozpočtem nemusí být věda, když víte jak na to.
2. Potvrďte si rodinný rozpočet sledováním svých výdajů po několik měsíců.
Můžete k tomu použít zápisníček, excelovou tabulku anebo si můžete stáhnout některou z chytrých aplikací, kde získáte snadný přehled a grafy, jak hospodaříte. Některé aplikace za příplatek umožňují propojení s vašimi bankovními účty, což může usnadnit evidenci utracených peněz. Navíc některé aplikace poskytují možnost sdílet rozpočet i s partnerem. V Čechách jsou nejvíce využívané aplikace
3. Zamyslete se, které výdaje je možné omezit.
Uvážlivě nakupujte, značkové zboží nemusí mít top kvalitu. Počkejte si na akční ceny. Potraviny kupujte s připraveným seznamem a choďte do obchodu vždy najezení. Omezte stravování v restauracích. Dělejte si svačinky. Šetřete vodou — vypínejte vodu ve sprše, když se mydlíte. Perte, až když máte plnou pračku. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Minimalizujte náklady na elektřinu, což znamená nejen zhasínat tam, kde to není třeba, a kupovat úsporné žárovky, ale také např. vyndávat nabíječky ze zásuvek, abyste ušetřili na tzv. pohotovostním režimu. Všechny svítící červené kontrolky na myčce, pračce, WI-FI, PC, tiskárně, TV aj. spalují cca 12—15 % ročních nákladů za elektřinu domácnosti. Šetřete na topení — otužujte se a minimálně na noc vypínejte topení.
4. Naučte se recyklaci.
Věci, které v domácnosti již nepotřebujete, prodávejte a navyšte si tak příjmy. Můžete využívat například pravidla „jedna věc do bytu, jedna musí z bytu“. Přivýdělek může být i formou různých brigád, například že budete dělat průzkum trhu kontrolními nákupy tzv. mystery shopping Marketingová agentura vám za běžné aktivity, jako je jednání v obchodě, v bance, při servisu auta apod., ráda zaplatí, a ještě přidá na útratu.
Každá rodina má jiné finanční návyky a jinak nastavená pravidla hospodaření. Pokud ještě nemáte rodinné finance pod kontrolou, nečekejte a využijte našeho doporučení. Ušetřené peníze pak použijte pro zvýšení svého finančního kapitálu, pro tvoření krátkodobých a dlouhodobých